«Бот» наказав експортувати.

23 липня 2019

органіка2_для_сайта.jpg

Експертні дискусії, національні рекорди та нові інструменти для експорту – як органічно на Херсонщині готувались до нового Закону.

 

18 липня на Агропорт Південь Херсон відбулась дискусійна панель, присвячена органіці, під назвою «Органіка: 15 днів до Закону».

Основними темами для дискусії учасників стали:

Регулювання ринку органічної продукції та стандарти органічного виробництва – нові правила гри;

Контроль органічного виробництва в Україні – від органа сертифікації до споживача;

Фальсифікація органічної продукції – прийшов час поставити все на свої місця;

Бізнес і законодавче регулювання – взаємна вигода чи додатковий виклик?

 

На початку дискусії Дмитро Титаренко, Organic Export Promoter та керівник проекту Агропорт Україна нагадав присутнім, що з 2 серпня вступає в дію Закон України «Про основні принципи та вимоги до органічного виробництва, обігу та маркування органічної продукції».

 

«Ми стикаємось з тим, що багато хто торгує так званою «Еко» продукцією, не знаючи при цьому, що це. Дуже цікаво, що ж чекає на них та на споживачі у розрізі нового Закону. Хто буде по за Законом, якими будуть правила гри на ринку, які зміни відбудуться?», - запитав він.

 

Як зазначила в.о. міністра аграрної політики і продовольства Ольга Трофімцева, для тих, хто працює в сфері сільськогосподарського органічного виробництва, зміни, що несе новий Закон, дуже важливі.

 

«Цей Закон, який ми називаємо «органічний», був ухвалений минулого року і вже з 2 серпня вступає в дію, але для його повної імплементації необхідно розробити ще 12 нормативно-правових актів. Що ж в цьому Законі є критично важливого для виробників. Перше – це момент, який стосується прав, обов’язків, повноважень та відповідальності державних органів – суб’єктів ринку органічної продукції. Йдеться про введення дворівневого контролю на ринку органіки, який здійснюватиме Держпродспоживслужба», - зазначила вона.

 

Також в.о. міністра нагадала, що новим Законом чітко регламентуються вимоги до виробництва, обігу, маркування і реалізації органічної продукції, та, крім того, пропонується механізм сертифікації органічного виробництва, створюються відкриті реєстри операторів ринку, органів сертифікації та органічного насіння.

 

«За порушення Закону передбачена адміністративна відповідальність», - додала Ольга Трофімцева.

У свою чергу голова Держпродспоживслужби Володимир Лапа зауважив, що подальша доля сучасних «Еко» лавок – це питання контролю, який почнеться фактично тоді, коли будуть затверджені уніфіковані форми актів про перевірку на відповідність продукції вимогам Закону.

 

«Такі акти вже розробляються і після їхньої уніфікації, а також після створення реєстру операторів ринку органічної продукції буде можливо планувати контроль. Тобто, інструмент для наведення порядку на цьому ринку вже фактично є», - сказав Володимир Лапа.

З ним погодився і віце-президент ГС «Органічна Україна», генеральний директор ТОВ «НВП 5 елемент» Володимир Білий, який наголосив, що після введення Закону в дію необхідно перевірити усіх, хто працює на цьому ринку, адже сьогодні стільки видів сертифікатів, що може реалізовуватись будь-яка продукція під виглядом «Еко».

Наприкінці дискусії учасники торкнулись питання експорту вітчизняної органічної продукції. Дмитро Титаренко презентував присутнім найактуальнішу аналітику з цього питання та новий інструмент для експортерів органіки – телеграм-бот BuyBioBot.

Нагадаємо, 18 липня на Агропорт Південь Херсон 2019 був встановлений черговий органічний рекорд.