Новітні технології та сучасні IT-рішення доступніші для української агросфери,

ніж може здаватися на перший погляд

04 марта 2019

IMG_4200.jpg
IMG_4681.JPG

Раніше розвиток агробізнесу визначали лише три аспекти - земельний банк, сільськогосподарська техніка та ТМЦ. Сьогодні ж необхідно враховувати четверту складову, яка впливає на ефективність бізнесу – це інформація.

Кожен аграрій може мати доступ до детальних даних щодо метеорологічних умов, стану поля, техніки, руху ТМЦ та іншого. Цієї інформації так багато, що для її збору та систематизації необхідні спеціальні рішення. Окрім того, недостатньо її просто зібрати, потрібно проаналізувати, щоб прийняти рішення, правильні рішення, які підвищать ефективність агровиробництва. Агро-IT, це саме та сфера, яка й пропонує інструменти для вирішення таких завдань.

Але як правильно обрати технологію? Як зрозуміти, що саме потрібно для того, щоб агробізнес був успішним? Деякі IT-рішення можуть спрацювати, а деякі можуть обернутися марною тратою грошей. Саме здля отримання відповідей на ці запитання інформаційно-аналітична компанія ПроАгро разом iз AGGEEK зібрала провідних спеціалістів та експертів ринку та провела вчора, 28 лютого, “II Аграрну IT-конференцію” в київському iHUB.

Щоб зрозуміти реальну ситуацію в сфері української Агро-ІТ, варто проаналізувати наступні цифри. Станом на 1 січня 2018 року в Україні налічувалося 45 тис. фермерських господарств. Окрім цього, поруч із цими підприємствами працює 4,1 млн особистих селянських господарств, 20% з них виробляють товарну продукцію. Вони також потенційні фермерські господарства. В цьому секторі зайнято понад 90 тис. осіб, близько 60 тис. з яких найняті робітники. За даними Олександра Приходька, засновника інформаційної платформи для агрономів, фермерів, виробників в галузі органічного землеробства Organichelper, лише 7% фермерів використовує хоч якісь новітні технології.

Основні перепони, які заважають інноваціям проникнути в цей сектор на думку учасників конференції, це не розуміння цінностей технологій та відсутність бажання пізнавати нове та змінюватись.

IMG_4707.JPG
IMG_5159.JPG

Тим часом на ринку продовжують розвиватися рішення для організації робочих процесів. Приміром, керівник напрямку корпоративних задач компанії CANON Будрик Костянтин розповів про їхнє програмне рішення Uniflow, яке може контролювати весь парк друкарської техніки, починаючи від персональних принтерів, закінчуючи великими широкоформатними принтерами та пристроями продуктивної друку. Це значно полегшує життя системним адміністраторам і співробітникам адміністративно-господарського відділу компанії, а також дозволяє  заощадити витрати, упорядкувати IT інфраструктуру і зробити зручним процес друку та сканування на кожному етапі. Адже програмний комплекс Uniflow забезпечує облік друку, сканування з розпізнаванням, централізований контроль і обмеження доступу до різних функцій пристрою. «Основна стратегія CANON полягає в тому, що  ми не вирішуємо задачу клієнтів за рахунок продажу обладнання, а ми розробляємо комплексне готове рішення і часто такі консультації трапляються на безоплатній основі, за що нам висловлюють велику вдячність безліч задоволених користувачів», - висловився Костянтин Будрик.

Новітні технології, які дозволяють перевірити причини неврожаїв, презентував комерційний директор IT INNOVATIONS Леонід Власов. Мова йшла про системи метеомоніторингу, що дозволять відстежувати погодні умови протягом сезону. І визначати саме ті аспекти, які вплинули на показники врожаю. Окрім цього, сучасне програмне забезпечення на метеостанціях надає ще ряд можливостей: від онлайн-моніторингу і перегляду архівних даних до прогнозування виникнення хвороб та автоматизації поливу. «Сьогодні інтегрувати дані з конкретних датчиків та автоматизувати процеси згідно з ними стає все простішим та дешевшим рішенням. А сучасне програмне забезпечення на метеостанціях дає можливість спрогнозувати умови для конкретного поля або саду з достатньо високою точністю. В окремих випадках системи метеомоніторингу дозволяють підвищити ефективність сільського господарства на 10%», запевнив Леонід Власов.

IMG_5606.JPG
IMG_4722.JPG

Звичайно ж жодна розмова про розвиток технологій у сільському господарстві не може обійтися без БПЛА, які можуть принести багато користі агровиробнику, починаючи від обміру полів і завершуючи створенням карт-завдань для диференційованого внесення ЗЗР та добрив. Але ефективне використання дронів вимагає знань і вмінь. В протилежному випадку - це буде марна витрата коштів і додаткові збитки. Валерій Яковенко, співзасновник одного із найуспішніших проектів у сфері БПЛА - компанії DroneUA, ділився практичними порадами, яких помилок припускаються аграрії, купуючи дрони. В базі клієнтів DroneUA на сьогодні нараховуються підприємства з загальним земельним банком понад 4,5 млн га. Останнім часом суттєво побільшало запитів саме від малих фермерських господарств. Живим прикладом співпраці з DroneUA став представник компаніїї Укрпромінвест. Менеджер дирекції Юрій Проценко розповів про досвід компанії. Приємним сюрпризом застосування технологій у їхній компанії стала можливість оптимізації кадрів. Валерій Яковенко підсумував, що питання кадрів дійсно глобальне для сьогоднішніх реалій і хороші спеціалісти стають на вагу золота. Проте варто розуміти, що нові технології створені не для заміни живих фахівців, а швидше для їхньої допомоги. Часто на місцях одна людина виконує роботу за трьох фахівців і саме оптимізація робочих процесів може стати найрозумнішим вирішенням поточних питань.

Конференція закінчилася жвавою дискусією, до якої приєднався і керівник iHUB Дмитро Подолєв. Він розповів, що найближчим часом на ефективність роботи великих і малих підприємств впливатиме вміння працювати з інформацією, збір та ефективне обчислювання різноманітних даних, які потребують відцифрування та, звичайно, вміння їх захистити. Одна справа коли ви наймаєте штат аналітиків, інша комп’ютеризувати та автоматизувати усі ці процеси. Це дуже потужній механізм, який найближчі 5-7 років себе виправдає та зазнає широкого впровадження. Інше велике питання, безпека цих даних. В iHUB використовується дворівневий ступінь інформації по важливості, що займає обсяг до одного терабайта. Усі співробітники мають подвійну авторизацію. Доступ заборонений з усіх незареєстрованих IP-адрес. Сервер не знаходиться в он-лайні увесь час. Та прийнято багато інших заходів. Однак Сергій Бобров, керівник відділу розробки системних рішень S&T, вважає, що любі системи захисту обійти теоретично можливо. Тут питання полягає у фінансовій доцільності вкладення великих зусиль на взлом тих чи інших систем. І чим цінніша інформація, тим більше ресурсів вона вимагає на забезпечення безпеки.

Завершальним висновком конференції стало заключення, що новітні технології та сучасні IT-рішення доступніші для української агросфери, ніж це може здаватися на перший погляд. Їх застосування є виправданим у компаніях та сільських підприємствах різної величини та розмаху.